Hac/Mustakil-1-Tip

  • MEKKE'DE HAREME EN FAZLA 4000 mt. MEDİNE'DE MERKEZİYE'DE veye HAREME EN FAZLA 7000 mt
  • Ulaşım : Uçak
  • Tur Programı
  • Dahil Olan Hizmetler
  • Dahil Olmayan Hizmetler
  • Hediyelerimiz
  • Önemli Bilgiler

GAZİ  TURİZM 2020  HAC PROGRAMI 

Sivas Nuri Demirağ havalimanında buluşma. Chek-in işlemlerinin tamamlanmasından sonra TK 00 sefer sayısı ile 00:00’de Medine-i Münevvere’ye hareket. Oranın  saati ile 00:00’da varış. Ardından Hac terminalinde Pasaportlarımızın yetkililerce teslim alınması ve işlemlerin tamamlanması. Daha sonra Medine-i Münevvere’deki otelimize transfer. Odalarımıza yerleşme ve istirahatten sonra rehber hocamızın eşliğinde Hz. Peygamberin (S.A.V.) manevi huzurunu ziyaret.     

 ( Medine )

Sabah namazının ardından Kahvaltıdan sonra 07:30  Hurma bahçesine  Hurma ihtiyacınızı da Medine’den  temin etmeniz, fazla ise kargo ile  yollamanız uygundur. 

  ( Medine )

Sabah namazının ardından Kahvaltıdan sonra 07:30 Uhud Dağı ve şehitliği, Küba Mescidi, Mescid-i Kıbleteyn, Yedi Mescitler, Cennetü’l-Baki mezarlıklarını ziyaret edilecektir.

( Medine/MEKKE )

Medine’den ayrılmadan önce banyo almanız güzel olur.öğlen namazını kıldıkdan sonra Temettü haccı yapmanın uygun olacağı dikkate alınarak İhram elbisesinin giyilmesinden sonra umre yapmaya niyet edilerek iki rek’at ihram namazı kılınmalıdır. Rehber hocalarımız eşliğinde yapılacak bu hazırlıktan sonra Mekke-i Mükereme’ye hareket. Medine çıkışında mikat mahalline uğrayıp Umre’ye niyetlenme. Yaklaşık 420 km’lik otobüs yolculuğunun ardından Mekke’ye varış ve otelimize yerleşme. Odalarımıza yerleşmenin ardından rehber hocalarımızın eşliğinde umre ibadetinin yaptırılması. Hac için yeniden ihrama gireceğimiz TERVİYE gününe kadar, hocalarımızın eşliğinde ibadetlere ve hac hazırlıklarına devam edilecek. Mekke’de bulunduğumuz süre içerisinde, önceden belirlenen bir günde Arafat, Müzdelife, Mina, Nur Dağı, Sevr Dağı, Cennett-ül Mualla kabristanlığı gibi yerler ziyaret edilecektir.

AREFE GÜNÜNDEN ÖNCEKİ GÜN

Bugün Arefe gününden bir önceki gündür. Temettü haccı yapacaklar ihram hazırlıklarını tamamlayacaklar, niyetlenip ihrama gireceklerdir. Ardından ilan edilen vakitte Mina çadırlarına çıkılacak ve gece Mina’da geçirilecek.

AREFE GÜNÜ

Bugün Arefe günüdür. Haccın en önemli vazifesinin ifa edildiği Arafat Vakfesi burada ifa edilecektir. Sabah erken vakitte Mina’dan otobüslerle Arafat’a intikal edilecek ve akşam güneş batıncaya kadar ibadetle meşgul olunacak ve vakfe duası yapılacaktır. Güneşin batmasıyla birlikte otobüslerle Müzdelife’ye gidilecek ve gece burada geçirilecektir. Şeytan için taş toplanacaktır. ( Çok yaşlı, kadın ve hastalar Arafattan özel bir otobüsle Mekke’ye kaldıkları otele dönecekler, müzdelife vakfeleri dönüş esnasında otobüste yapılacaktır. Taşları ise kendi adlarına vekaleten hocalarınca atılacaktır.)

(Bayramın birinci günü)

Müzdelife’de geçirdiğimiz gecenin ardından Bayramın bu ilk gününde sabah namazının kılınması ve vakfeden sonra güneş doğarken, Mina çadırlarına yerleşilecektir. İzdihama karışmamak için kalabalığın hafiflenmesi beklenerek uygun bir saatte, Akabe cemresi taşlanacaktır. (Şeytan sembollerini taşlama bayramın 2. ve 3. Gününde de devam edecektir.) Şeytan sembollerini taşlamanın ardından  Kurbanımızın kesilmesi ve saç tıraşının gerçekleşmesi ile ihramdan çıkabileceğiz. 

 Sivas a dönüş için Cidde havaalanına transfer.  SİVAS’a hareket. Varışımız aynı gün e olacak İnşallah…

ALLAH KABUL ETSİN

HAC PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER
 
-Mekke ve Medine Otel Konaklamaları
-Uçak Bileti (Gidiş Dönüş)
-Suud-i Arabistan ve transfer hizmetleri
-Vize işlemleri
-Sabah kahvaltısı ve Akşam Yemekleri
-Hediyelik eşya paketi
-Mekke ve Medine ziyaret yerleri turu
-Sağlık hizmetleri
-Rehberlik hizmetleri

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

-Pasaport (1 yıllık) + Yurt dışı çıkış harcı

-Kimlik fotokopisi

-45 Yaş altı evliler için nüfus kayıt örneğinin aslı

-45 yaş altı eşiyle gidenlerden nüfus kayıt örneği

-Erkek akrabasıyla gidecek olan 45 yaşın altında bayanlardan, akrabalık derecesini gösteren Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

- Erkek akrabası ile gidecek olan 45 yaş altı bayanlar için muvafakatname ve taahhütname

-1 adet vesikalık fotoğraf(arka fon beyaz)

 

-Menenjit aşı kartı

 

HACI ADAYLARIMIZA HAC SEYAHATİ İLE İLGİLİ TAVSİYELER

* Bildirilen hareket noktasında zamanında bulunup, görevlilerimizle irtibata geçiniz.

* Gidişiniz önce Mekke-i Mükerreme’ye ise, ihramlarınızı havaalanında giymek üzere yanınıza alınız. Önce Medine-i Münevvere’ye gidenler ihram giymeyeceklerdir.

* Transfer ve gezilerinizde aceleci olmayınız. Hoşgörü ve dayanışmayı göz ardı etmeyiniz. 

* Gezilerde grupla birlikte hareket edip, zaman kayıplarını en aza indirmede görevlilere yardımcı olunuz.

* Hizmetinizdeki rehberlere yolculuk boyunca yardımcı olunuz, dikkatle dinleyiniz.

* Kusurlu ve hatalı insanlar göreceksiniz, onları anlayışla karşılayınız.

* Sihhatinize dikkat ediniz. Bu konuda tıbbi tavsiyeler yazımız vardır okuyunuz.

* Hac rehber kitapçıklarımızı  mutlaka okuyunuz.

* Ağır yağlı ve kızarmış yiyecekler yemeyiniz.

* Bol bol zemzem içiniz.

* Giydiğiniz elbiselerin ter emen ve sıcağı fazla geçirmeyen pamuklu ve keten cinsinden elbiseler olmasına dikkat ediniz. Medine, sabah ve akşamları rüzgarlı olduğundan yelek veya hırka almanız tavsiye olunur.

* Sık sık duş almak hem ibadetlerinizin sevabını artırır, hem daha temiz ve sağlıklı olmanızı sağlar.

* Sizi tanıtıcı kimlik veya evrakı yanınızdan eksik etmeyiniz.

* Üzerinizde fazla parayla dolaşmayınız. Bu konuda Mekke ve Medine görevlilerimizden bilgi alınız. 

* Tavaf ve say esnasında kimseyi incitmeyiniz.

* Hacer-ül Esved’i öpebilmek için başkalarına zarar vermeyiniz. İstilam ederek ( uzaktan selamlayarak ) görevinizi yapınız.

* Yanınıza fazla ağırlık almayınız. ( Uçakta kilo sınırı 30 kg. dır ). Kendinizi lüzumsuz eşyaları taşımak zorunda bırakmayınız. Size en çok lazım olabilecek şeyleri önceden belirleyiniz.

* Dönüşte fazla eşyalarınızı kargo ile gönderebilirsiniz.

* El çantalarınıza kesici alet, metal eşya koymayınız.

* Otel kartınızı mutlaka yanınıza alınız.

* Medine’de namazlarınızı Mescid-i Nebevi’de kılmaya çalışınız.

* Mekke’de de boş vakitlerinizde Kabe’yi tavaf ve tefekkürle değerlendiriniz. Tefekkürün gündemi geçmişinizin muhasebesi ve geleceğinizin planlanması olmalıdır. Hac günleri yoğun olacağından nafile tavaf konusunda ısrarlı olmayınız!

* Para olarak Dolar veya Riyal götürebilirsiniz. ( Yolculuk süresince günlük 20 $ - 40 $ arası yeterlidir. 100 $ = 373 Riyal ) 

* Ülkeye döndüğünüzde Hac yapmanın olgunluğunu her halinizle ispat ediniz.

* Hac yolcuları bulunduğu bölgenin örnek insanı olmak durumundadır. Siz de örnek olunuz.

* Problemlerinizi mutlaka görevlilerimize ulaştırınız.

 

Yanınızda götürebileceğiniz eşyalardan bazıları;

HAC SEYAHATİ YOLCULARIMIZA TIBBİ TAVSİYELER

* Hac yolculuğuna hazırlanırken tansiyon, kalp, şekeri vb. rahatsızlıkları bulunan yolcularımız mutad olarak kullandıkları ilaçlarını mutlaka yanlarına almalıdırlar. 

* Soğuk içeceklerden ve klima cihazlarını gereğinden fazla çalıştırmaktan sakınarak Hac süresinde sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanız önemle tavsiye edilir.

* Hac süresi içinde yolcularımızı bekleyen en büyük tehlike güneşin çarpmasıdır. Bu nedenle yolcularımızın görevlilerin bu konudaki uyarılarına titizlikle uymalı. Gündüz saat 10.00 – 16.00 arasında güneşe kalmamalıdırlar.

* Ayrıca Hac yolculuğu süresi içinde pişik, ishal, üst solunum yolu ve ürüner sistem enfeksiyonları sıkça görülmektedir. Bu nedenle yolcularımızın beraberinde bulundurmalarında fayda olacağı düşünülen ilaçların yer aldığı örnek reçete aşağıda sunulmuştur.

A. Novalgin tablet, Aspirin tablet

B. Bepanthene pomad, Terramicine pomad.

 

LÜTFEN UNUTMAYINIZ:

* MESCİD-İ Nebi ve Kabe-i Muazzama’da farz namazlarından sonra genellikle cenaze namazı kılındığından son sünnetlere hemen kalkmayıp, cenaze namazı kılmak daha sevaptır.

* Mescid-i Nebi, yatsı namazından sonra kapanır, Kabe-i Muazzama 24 saat açıktır.

* Mescid-i Nebi ve Kabe-i Muazzama içindeki tüm sular zemzem suyudur.

* Nafile yaptığınız tavaflardan sonra da tavaf namazı kılmayı unutmayınız. Çünkü tavaf namazla biter. 

* Seyahatimizle ilgili duyurulan otellerde Namaz Vakitleri, Gezi Programı, Ayet ve Hadisler, Transfer Bilgileri duyuruları her gün yazılacağından bu duyuruları mutlaka okuyunuz.

SUUDİ ARABİSTAN’I TANIYALIM:

PARA BİRİMİ:  Riyal, 100$ = 373 SR

UÇUŞ SÜRESİ: 3 saat 15 dakikadır.

SAAT FARKI: 1 saat ileri

İKLİM – HAVA SICAKLIĞI:

Bu yılki hac mevsiminde iklimin en yumuşak olduğu zamana geldiğinden, gündüzleri çok rahatsız etmeyecek sıcaklık, akşamları klima aratmayacak serinlik olabilir. Medine her zaman Mekke’ye göre daha serindir. Bu mevsimde sıcaklık gündüzleri 25-30ºC akşamları 15 - 20ºC şeklindedir. Bu hava sıcaklıkları özellikle İstanbul ile nem açısından mukayese edilmemelidir.

 

SAĞLIK İLE İLGİLİ DETAYLAR:

Genel bir sağlık sıkıntısı hissedilmiyor. Musluk suları klorlansa da şişe suyu içilmesi tavsiye ederiz. Ayrıca bulunduğumuz bölge haremin hemen yakını olduğundan hastane mevcuttur. Her türlü sağlık probleminde bu hastanelere gidilebileceği gibi Türk hastane ve sağlık ocaklarına da gidilebilir. Hacılarımızın bilinen sağlık sorunları ile ilgili ilaçlarını buradan tedarik ederek getirmeleri oraya bırakmamalarını tavsiye ederiz. Aşırı yoğunluk sağlık kuruluşlarının hizmetlerini zaman zaman aksatabilmektedir.

GİYİM:

Havanın genel olarak sıcaklığı nedeniyle ince kıyafetler götürmelisiniz. Bunlar keten elbiseler ve pamuklu giyisiler olmalıdır. Ancak her ihtimale karşı akşamları bir cekete veya hırkaya      ( yelek ) ihtiyacınız olabilir. İhramınızı seçerken kalın olanı tercih ediniz. Arafat ve Müzdelife gecesi havanın serinliğine karşı korumanız bu ihramlarla sınırlı kalacaktır.

TÜRKİYE’YE TELEFON NASIL AÇILIR:

00 + 90 + alan kodu + telefon numarası ( alan kodu sıfırsız çevrilecek )

SUUDİ ARABİSTANA TELEFON NASIL AÇILIR:

00 + 966 + alan kodu + telefon numarası

Mekke Alan Kodu:  2

Medine Alan Kodu: 4

Türkiye’den getireceğimiz cep telefonları uluslararası kullanıma açık olanlar çalışmaktadır. Ayrıca otel telefonunun pahalı olması sebebiyle daha ucuz olan telefon kartları ile de otel dışından telefon edebilirsiniz. 

CEP TELEFONU KULLANILABİLİR Mİ ?

Turkcell, Vodafone ve Avea hatlı cep telefonları hattın yurtdışı kullanımına açılması ile kullanılabilir.

ALIŞVERİŞ:

Buradan Riyal veya USD götürebilirsiniz. Bazı yerlerde kredi kartınızı da kullanabilirsiniz. Günün hemen her saati dükkanlar açıktır. Hediyelik alışverişinizi Mekke ve Medine’den temin edebilir; hurma alışverişinizi Medine’den yaparsınız. Bu arada uçaktaki yük hakkınızın 30 kg. olduğunu unutmayın. Dolu zemzem bidonunuz şirketimizce sizlere dağıtılacaktır. 

VOLTAJ DÜZEYİ:  220 V

BAGAJ: Mekke ve Medine’de Türkiye’nin her yerine zemzem ve hurma taşımacılığı yapan kargo firmaları bulunmaktadır. Fazla alacağınız hurma ve zemzemleri bu kargo firmaları vasıtası ile önceden gönderebilirsiniz.

DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Yurt dışı çıkış harç pulu

* Kişisel harcamalar

* Öğle yemekleri

HEDİYELERİMİZ

-Umre Rehberi

-El çantası,Seyehat çantası

-Eşarp,takke,Seccade,Tesbih

-5 lt Zemzem

-Bloknot,Kalem