Sivas Çıkışlı Ballıca Mağarası,Kaz Gölü Turu

 • Günü Birlik Sivas Çıkışlı Ballıca Mağarası,Kaz Gölü Turu
 • Her Hafta Cumartesi, Pazar Günü Çıkışlı
 • Ulaşım : Otobüs
100,00 TL başlayan fiyatlarla.... Talep Formu
 • Tur Programı
 • Dahil Olan Hizmetler
 • Dahil Olmayan Hizmetler

SİVAS ÇIKIŞLI KAZ GÖLÜ- BALLICA MAĞARASI TURU

Sabah 7 de jandarma binası önünde toplanma.Yol güzergahı uygun bir tesiste kahvaltı.Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan KAZ GÖLÜ, Pazar ilçesinde bulunmaktadır. Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak koruma alanı kapsamına alınmıştır.Korumaya alınan 1170 hektar alanın 274 hektarı göl alanıdır. Kaz Gölü Turhal’a 19 km,Pazar’a 11 km, Zile’ye 23 km dir.   Yılın her zamanında kuş bulunmasının yanında göç mevsimlerindeki kuş türü 108’e kadar çıkmaktadır.

  Kaz Gölü’ne günübirlik tur yapmak için Tokat’ta geceleyip sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz. 36 km.lik yolu aracımızla katedip sabah güneş doğarken gözetleme kulelerinde yerimizi alıyoruz. Kuşların hareketlerini izlemeye başlıyoruz. Bu esnada mümkün mertebe sessiz olarak hazırlanmış poğaçalarımızı meyva sularımızla birlikte yiyoruz. Uçan kuşların resimlerini bol bol çekiyoruz. İsteyenler de kameraya alıyorlar. Hava ısınıp hareketlenme azalınca aşağıya iniyoruz. Kayıklarla tur atıp kuşlara daha yakın olmaya çalışıyoruz.

   Öğle yemeği için iki seçenek var. Birincisi 1250’li yıllarda olan Alaattin  Keykubat’in hanımı adına yapılmış olan Mahperi Hatun Kervansaray’ında enfes TOKAT KEBABI’nın tadına bakıyoruz. İkinci seçenek ise yakındaki Fırat Alabalık tesisinde lezzetli alabalıkların tadına bakıyoruz.  Yemekten sonra gezinin ikinci bölümünde dünyanın 8. harikası olan BALLICA MAĞARA’sına geçiyoruz.

    Ballıca Mağarası 694 m. uzunluğunda, 95 m. yüksekliğindedir. Mağaranın içindeki bol oksijeni soluyarak her adımda karşımıza çıkan muhteşem oluşumlardan 4,5 tonluk ve 8 m.’lik sarkıtları, altlarındaki  çeşitli desenlerden oluşan dikitleri, ışığı tutunca bal rengi alarak mağaraya adını veren oluşumları, ‘’ Acaba daha neler göreceğim?’ merakıyla yaprak sarkıtları, göletli dikitler ve damlayan sularla devam eden oluşumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Rahat yürüme yollarında hiç mi hiç zorlanmıyoruz. Mağaradaki fon müziğini ise oluşumun su damlası sesleri ve cüce yarasaların cıvıltıları oluşturuyor.

    Mağaradaki rahatı ve huzuru, dışarı çıkınca daha iyi anlıyoruz. Daha sonra Tokat sehir merkezine Hıdırlık Köprüsü’ne (Taş köprü) gidiyoruz.Yazmacılar Çarşısı’ndaki alış veriş için serbest zaman.Sonrasında aracımıza binerek önce GOP Bulvarı’ndaki Latif Oğlu Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Ahşap işçiliğin inceliklerini, mükemmel tavan göbeğini inceledikten sonra aracımıza biniyoruz.Atatürk Evi’ni ziyaret ediyoruz.. Mevlevihane Müzesi’ni geziyoruz.   Padişah Abdulhamid’in tahta geçişinin 25.yılı dolayısıyla halkın katkılarıyla Mutasarrıf  Bekir Bey ve belediye reisi Mütevellioğlu Enver Bey tarafından 1902 yılında Tokat’a yapılan Saat Kulesi’ni inceleyip aracımızı Cumhuriyet Meydanı’na bırakıyoruz.Yürüyerek 900 adımda 900 Yıllık Tarih’in saklı olduğu Sulusokak gezimize  başlıyoruz. Önce Ali Paşa Cami’sini geziyoruz. Çift Arastalı Bedesten (Yeni Müze)  gezisini yapıyoruz. Bitişiğindeki Takyeciler Camii’ni, Yağıbasan Medresesi ve Tokat Kültür Evi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Anadolu’da doğu ve batı yönlerindeki kapıları ve son cemaat mahfeleri ile tek olma, güney batı köşesindeki taş oyma kuş evi ile ender eserlerden olan Ulu Cami’nin içini geziyoruz. Caminin önünde; Tokat Kalesi’ni görüyoruz. İçinde Eflak Prensi 3. Vilad  ( Kazıklı Voyvoda-Drakula)’ın ve Bizans İmparatoru  Aleksandr Romen Diogen’in hapis yattığı kalenin tarihini ve bölümlerini öğreniyoruz. Turumuzu burada tamamlıyoruz ve dönüş için yola çıkıyoruz.

                           Bir başka GAZİTUR organizasyonunda buluşmak üzere...

 

NOTLAR:

 

 

 • REHBER, TUR PROGRAMI AYNI KALMAK ŞARTIYLA ,GÜZERGAH DEĞİŞTİRME HAKKINA SAHİPTİR.
 • ODADA TEK KALINACAĞI TAKDİRDE ODA  FİYAT FARKI UYGULANACAKTIR.

 

 

 

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Lüx ve Kilimalı Araçlarla Ulaşım
 • Gazi Turizm Güvencesi
 • Rehberlik Hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Mağara giriş ücreti
 • Tüm ekstralar

Fiyatlar